
1. Wspomnienie
24 stycznia br. zmarł Marcin Wicha, autor niezapomnianej książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem; trzeba po nią sięgnąć, bo to książka: … o nas wszystkich, i to na przestrzeni półwiecza. Z mikroepizodów buduje całą panoramę.1/
2. Lektury zadane
I. Anna Dziewit- Meller Od jednego Lucypera- kiedy powieść ukazała się w r. 2020 pisano, że to opowieść z bardzo specyficznej kobiecej perspektywy, a dziś mówimy, że to herstory opisująca życie kolejnych pokoleń silnych i niezwykłych śląskich kobiet, czyli kobiecy los w ogóle.
Przy okazji tej lektury przeczytałyśmy,/- liśmy/ artykuł Łukasza Kohuta Tragedia Górnośląska. Nieopowiedziana zbrodnia2/ oo przemilczanej w edukacji historycznej tragedii, która rozegrała się w 1945 r. na Śląsku po wkroczeniu Sowietów.
II. Łukasz Barys Kości, które nosisz w kieszeni (laureat Paszportów „Polityki” 2022) – na potrzeby dyskusji nazwaliśmy tę powieść przykładem nowej, młodej prozy polskiej. Łącząc problemy społeczne ostatnich lat z opowieścią o dojrzewaniu dziewczyny w realiach prowincjonalnego miasteczka, Pabianic, uchwycił, zapewne, stan, w jakim żyją Polki i Polacy i to, jak z życiem sobie radzą. Lektura entuzjazmu nie wywołała. Może nie byliśmy grupą docelową, targetem- do sprawdzenia.
1/Z laudacji Marka Zaleskiego, członka jury NL Nike 2018
2/ Kohut Ł., Nieopowiedziana zbrodnia w: GW z dn. 21.01.2025 r., str.15
Ewelina Roszman
/moderatorka DKK dla Dorosłych
w MBP w Wejherowie/




