29 marca (piątek) czynne : 8:00 - 15:00
30 marca (sobota) zamknięte
6 kwietnia (sobota) zamknięte

Literackie Środy...spacerkiem za nami

Literackie Środy...spacerkiem za nami. Jest to nowa forma spotkań literackich, promujących literaturę regionalną, które pojawiały się w ofercie Letniej Biblioteki w Pałacu. Projekt ten powstał we współpracy naszej Biblioteki i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W tym roku, zamiast tradycyjnych spotkań z autorami, zaproponowaliśmy spacer śladami bohaterów ich powieści. Nad koncepcją i przebiegiem spacerów czuwał Radosław Kamiński. Podczas inauguracji cyklu spotkań Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa - Arkadiusz Kraszkiewicz dziękował obu instytucjom za tę cenną inicjatywę, która jest interesującą ofertą zarówno dla mieszkańców Wejherowa, jak i dla turystów.

27 lipca bohaterem spaceru był Piotr Schmandt, a dokładniej stworzony przez Niego bohater - inspektor Ignaz Braun. Jego historię poznajemy w książkach "Pruska zagadka", "Fotografia" i "Fabryka Pokory". Podczas spaceru odwiedziliśmy miejsca związane z powieściami : min. okolice Młynu Biangi, Aresztu Śledczego, czy starego cmentarza. W każdym z punktów towarzyszący nam Autor czytał fragment powieści z nim związany. Nie zabrakło także nawiązań do innych publikacji - obecna podczas spaceru Olga Podolska-Schmandt przeczytała fragment powieści "Bóg zasnął?" - swoistej kontynuacji losów bohaterów innej powieści - "Gdańskiego depozytu". Na Placu Jakuba Wejhera poznaliśmy także kilka ogłoszeń z publikacji „Guzik do mankiet, czyli reklamy i ogłoszenia w międzywojennej prasie polskiej z obszaru Kaszub”.

03 sierpnia spacerowaliśmy z przewodnikiem - Radosławem Kamińskim - śladami Reginy Osowickiej - wejherowskiej ikony dziennikarstwa, działaczki regionalnej. Po drodze słuchaliśmy anegdot wejherowskich Jej autorstwa. Wspomnieliśmy także Bedekery Wejherowskie, aktywność w Komitecie Piaśnickim i programy w TTM. Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia na słynnej ławeczce na Skwerze Jej imienia.

10 sierpnia gościem Literackiej Środy w tym tygodniu był Edmund Szczesiak. Uczestnicy spotkania wyruszyli na Kalwarię Wejherowską śladami Remusa.

Zwieńczeniem Literackich Śród był spacer z Moniką Kubisiak śladami Jakuba Wejhera i bohaterów Jej książki "Durwidal", podczas którego ekipa poszukiwawcza po raz kolejny ruszyła na kalwaryjskie wzgórza i do centrum miasta. Poszukując wandala, uczestnicy rozwiązywali różne zadania i zagadki.

Tegoroczna edycja Literackich Śród cieszyła się dużym zainteresowaniem, a chętnych do spacerów po Wejherowie nie brakowało.