29 marca (piątek) czynne : 8:00 - 15:00
30 marca (sobota) zamknięte
6 kwietnia (sobota) zamknięte

Za nami Tydzień Bibliotek 2022

Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece zakończyliśmy 18 maja mocnym akcentem czyli wspaniałym spotkaniem z Kasią Keller, na którym rozmawialiśmy o najnowszej książce autorki pt. „Bestseller” – tym razem powieści dla dorosłych. Fragmenty książki przygotowała oraz brawurowo i humorystycznie wykonała Grupa SWUTW Srebrna Nitka.

W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek było „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Akcja przebiegła pod znakiem wielu wydarzeń. Przez pierwsze trzy dni akcji do dyspozycji czytelników dostępny był pokój zagadek czyli Escape Room pt. „W 80 kroków dookoła świata”, w którym uczestnicy mieli do rozwiązania zadania, zagadki, wskazówki oraz w całym ferworze gry znaleźć pełne hasło do jej zakończenia  i opuszczenia pokoju. Gracze, tak jak bohater książki Juliusza Verne´a – Fileas Fogg, wyruszyli w podróż po czterech kontynentach. Z tą różnicą, że ….. zwiedzali biblioteki.

W Tygodniu Bibliotek miały premierę także dwie gry mobilne. Pierwsza z nich to mobilna gra terenowa pt. „Zagubieni w Afryce” przygotowana w ramach projektu „Smart_lektury” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicz pt. „W pustyni i w puszczy”.”Smart_lektury” to projekt tworzenia mobilnych gier terenowych przez uczniów na podstawie lektur szkolnych. Gracze wyruszyli spod głównego dworca kolejowego śladami Stasia i Nel, rozwiązują po drodze zadania dotyczące powieści. Uzupełnieniem spotkania z lekturą było spotkanie podróżnicze z Piotrem Kowalczykiem, który pokazał uczestnikom współczesne oblicze miejsc związanych z bohaterami – Stasiem i Nel. Druga to mobilna gra miejska pt. „Podróż za jedną książkę”, która związana była z Wejherowską Nocą Muzeów. Podczas gry uczestnicy szukali ukrytych książek z listy, do których zaprowadziły graczy wskazówki w aplikacji mobilnej.

Tydzień Bibliotek obfitował w liczne zajęcia dla dzieci! Z przedszkolakami wyruszyliśmy "w morze"! Opłynęliśmy całą ziemię od wód północnych, gdzie zobaczyliśmy największego ssaka - wieloryba, po wody południowe, na których oglądaliśmy i malowaliśmy ośmiornicę. Podróżowaliśmy także po naszej bibliotece, gdzie dzieci zaznajomiły się zasadami panującymi w bibliotece. Na zajęciach Klubu Małego Czytelnika świętowaliśmy nadchodzący Dzień Mamy. Uczniowie szkoły podstawowej poznali Słowika - bohatera baśni Hansa Christiana Andersena oraz różne ciekawostki o naszym leśno-miejskim śpiewaku. Porozmawiali także o prawie dzieci do edukacji, które z różnych przyczyn w różnych rejonach świata jest nagminnie łamane. Mali czytelnicy obejrzeli również spektakl pt. „Magiczna Księga” w wykonaniu Teatru Maska z Krakowa. A w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży uczestnicy spotkania dyskutowali o książce K. Rundell pt. „ Dachołazy”.

W ramach akcji wejherowską książnicę odwiedził także  Tomasz Słomczyński – autor książki pt. „Kaszëbë”. Autor rozmawiał z uczestnikami o problemach Kaszubów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK Pomorskie).

Dziękujemy wszystkim za liczny udział w obchodach Tygodnia Bibliotek 2022.